Spelschema 2018

Onsdag 15/8 (18.00 – 01.00)

Vår förfest I restaurangtältet på serveringsområdet!
-Ingen åldersgräns, ingen entréavgift, inget krångel!

Spelningar:

18.30 – The Last Heroes
19.30 – V
20.30 – Prudence
21.30 – Baruk Khazad
22.30 – Chainwreck
23.30 – Brothers Of Metal


Signeringar:

Tyvärr inga schemalagda signeringar I dag

Headliner Onsdag 23.30

Kids Area!

Vårt barn-område är tyvärr stängt i dag!
Men alla barn är välkomna till förfesten i sällskap av nykter och ansvarsfull vuxen under hela kvällen! (Ord åldersgräns i serveringsområdet: 18 år!)


Torsdag 16/8 (16.30 – 02.00)

Första kvällen utomhus med den ena scenen i drift, och all övrig service i gång! Ingen åldersgräns på festivalområdet, 18 år i serveringsområde för alkohol!

Spelningar:

17.00 – Trollfest
18.30 – Thundermother
19.45 – Svartsot
21.00 – Primal Fear
22.30 – Sepultura
00 30 – Civil War


Signeringar:

17.30 – Sabaton
20.15 – TBA
21.00 – Thundermother
21.45 – Civil War
22.30 – TBA

Headliner Torsdag 22.30

Kids Area!

Området för barn upp till 13 år är öppet mellan 17.30 – 22.30!
Mer detaljer publiceras snart.


Fredag 17/8 (14.00 – 02.00)

Andra kvällen utomhus, nu med bägge scenerna i drift! Ingen åldersgräns på festivalområdet, 18 år i serveringsområde för alkohol!

Spelningar:

14.30 – Dalriada
15.30 – Beast in Black
16.30 – ReinXeed
17.30 – Hulkoff
18.30 – Bombus
19.45 – Tyr
21.15 – Orden Ogan
22.30 – The Darkness
00.30 – Nocturnal Rites


Signeringar:

16.30 – TBA
17.15 – Beast in Black
18.00 – Tyr
18.45 – TBA
19.30 – Hulkoff
20.15 – TBA
21.00 – TBA
21.45 – TBA

Headliner Fredag 22.30

Kids Area!

Området för barn upp till 13 år är öppet mellan 17.30 – 22.30!
Mer detaljer publiceras snart.


Lördag 18/8 (14.00 – 02.00)

Finaldagen utomhus, maximalt med besökare och stämningen på topp! Ingen åldersgräns på festivalområdet, 18 år i serveringsområde för alkohol!

Spelningar:

14.30 – Stormburst
15.30 – Warbringer
16.30 – Blaze Bayley
17.30 – Eleine
18.30 – H.E.A.T
19.45 – Powerwolf
21.15 – Battle Beast
22.30 – Sabaton
00.30 – Man.Machine.Industry


Signeringar:

16.30 – H.E.A.T
17.15 – Powerwolf
18.00 – Blaze Bayley
18.45 – Battle Beast
19.30 – TBA
20.15 – TBA
21.00 – Eleine
21.30 – Man.Machine.Industry

Headliner Lördag 22.30

Kids Area!

Området för barn upp till 13 år är öppet mellan 17.30 – 22.30!
Mer detaljer publiceras snart.

 

Med reservation för eventuella ändringar…

TBA = To Be Announced (Annonseras snart)